петък, 27 февруари 2009 г.
Пъстро
Най-голямата самота е тогава, когато си с някого, а той не е с теб. Какво правиш когато ти липсва?
Опитваш се да си спомниш за останалия свят. И понякога, от някой прозорец или през стъклена врата, някой може да ти се усмихне и да ти махне, дори и без да те познава.
четвъртък, 26 февруари 2009 г.
Оркестър
понеделник, 23 февруари 2009 г.
Бардовете и рока
Мислех да отида на един коктейл. И нямаше какво да ме задържи. Единственото, което можеше да ме спре, беше „Гологан” – и беше там, появи се.
Независимо дали е заедно с групите „Гологан” (етно-рок), „Субдибула”, „Тутакси”, „Стенли”, „B Complex” (hard rock/alternative) или дори „Пешо & Алкохолиците” (alcoholic rock), Петър Чухов носи радост – ни повече, ни по-малко.
(на снимката, в дясно)
четвъртък, 19 февруари 2009 г.
Извън страниците
Подредих стаята и мислите си (не задължително в този ред). Сутринта ми се присъниха земетресения, но все пак станах за да събудя баща ми. Исках да се изкъпя, но по жилетка се зачетох в една книга - „Играта на стъклени перли“ на Херман Хесе. Четох, четох.... и после я оставих. Не е за мен - „тромава“ е най-слабата дума, която бих могъл да употребя по неин адрес, въпреки че е хубаво написана, и я захвърлих. А трябва да напиша проект за сериозен материал.
Грабнах есетата на Казимеж Брандис „Писма до госпожа Z.“ и те бяха много по-увлекателни. В тях имаше лека ирония и силна правдивост. Езикът им беше завладяващ (вероятно защото преводът беше правен през 60-те), но ми се прииска нещо още по-грабващо. В ръцете ми попадна „Градът“ на Клифърд Саймък, където вместо хората, разумните жители на земята бяха кучетата, а техният живот беше по-естествен.
По пътя към работа минах през Попа и видях кофи с огромни наръчи червени и бели карамфили.
Kathy Mattea - A Safe Place To Dream In
сряда, 18 февруари 2009 г.
Astillero
вторник, 17 февруари 2009 г.
Бард
Again Paris, Texas
Paris, Texas заема особено място сред любимите ми филми. По-лесно ми е да пусна него, отколкото някой друг, да покажа него на онези мои близки, които не са го гледали.
Първият път, когато го гледах, бях настинал и имах температура. Беше преди един изпит. И всеки път, всяко гледане ми казва нещо ново, превръща се в ново откритие, говори нещо различно. Отново актьорите се сляха с реалността – всеки от тях имаше нещо необикновено, всеки миг беше необикновен. Те просто по някое време „превключват“ и спират да играят. Започват да бъдат себе си. А думите им – те говорят мъдри неща.
Неизменно, мислех си, това ще се случи. Очаквах с нетърпение нещо в мен също да се пречупи. Дойде сцената с „малкия разговор“ между Хари Дийн Стентън и Настася Кински. За момент ми се замъгли погледът, а после неудържимо се разкашлях Помислих си: „Какво става? Защо сега? Не искам да кашлям...“ И кашлях малко, после затаих дъх и замрях. Бях се разтреперил и вече не бях там. Като алкохолик, който е изпил няколко чаши водка. Настася Кински вече носеше черно, а не червено...
Музиката от филма продължаваше да ехти в мен и след това. Говорихме си с онези малко хора, които бяха дошли... На сутринта музиката още звучеше – но, когато се разминах с едно момче, което ми поиска пари, не му дадох, не знам защо, може би трябваше.
неделя, 15 февруари 2009 г.
S
Дойде ред да напиша няколко думи и за един от важните добри духове на София. Това е един бард, който свири късно вечер в подлеза на „Плиска”. Светлокос, светлоок, деликатен. Винаги носи със себе си малко повече сила – за да има за другите, като малка торба с домашни кифлички.
Barry Manilow - One Voice
Meres
Какво се случи на празника на Св. Валентин? Концертът на Гологан и Балканджи бе пропуснат – не се получи, не ни пуснаха… Бяхме с Гаро и в думите ни надзъртаха спомени, музика, филми, жени… Имаше бира, некачествени късометражки, прекрасна компания и смях… Рози дойде, и Стеф… Потанцувахме.
Спомних си как чудодейно беше да намеря предишната вечер анонимен подарък на вратата си. И на следващата сутрин още един (за втория все още се опитвам да отгатна от кого е, но идеи има…). Среднощно си писахме с един близък човек, който не празнува, но обича много и сам е празник.
Ry Cooder – Southern Comfort
Чай с футуролог
В малко разбъркан ред днес бяхме във „Фабриката за чай” да слушаме китариста Румен Спасов и флейтиста Кристиян Симеонов. Поканата беше от Марина, а се постарах да поканя още много хора. На сутринта след Св. Валнетин никой не си вдигаше телефона, а аз закъснях и… намерих Сашо там и Марина с нейната малка Лора. Бардът свири класика, етно, Щурците („Футуролог”), The Beatles… Не честитих празника на много хора.
Беше прекрасно когато от публиката се чу тарамбука, маракаси, Лора засвири със звънчета и един човек излезе с устни хармоники.
„Последният милиционер
над Омир слънчево ридае...”
И нещо във въздуха…
петък, 13 февруари 2009 г.
четвъртък, 12 февруари 2009 г.
Тарковски
След еди разговор за Тарковски най-накрая ще се осмеля да кажа две думи за него, не повече. Трудно се решавам да говоря за този толкова обичан режисьор, когото мнозина наричат „най-големия в киното“.
Творчеството му е събрано главно в 7 филма:
Иваново детство (1962)
Андрей Рубльов (1966)
Соларис (1972)
Огледало (1975)
Сталкер (1979)
Носталгия (1983)
Жертвоприношение (1986)
Всеки един от тези филми е необятен свят, който неизменно буди възхищение. Най-много ми допада „Андрей Рубльов“, най-малко ми допада „Соларис“, а „Носталгия“ е единственият, който все още не съм гледал.
„Жертвоприношение“ беше толкова разтърсващ и тежък, че не разбрах много от него, макар да го гледах 3 пъти.
Този пророчески поглед несъмнено, непоколебимо въздейства. Наситеността на идеи и поетичното богатство на тези филми е несравнимо.
„Мъже без работа“ (1972)
Това е филм на Иван Терзиев, заснет през 1972 г. Вчера беше 75-ата годишнина на режисьора и имаше прожекция в Одеон с малка публика, но много близки. Самият режисьор дойде да ни види и да си поговори с нас.
Беше възхитително. Нещо чисто, находчиво и българско. От тебеширените рисунки до млякото по устните, от усмивката до плесницата.
Филмът ми стана любим почти колкото „Да обичаш на инат“, а после си напомних за Шукшин и Моничели.
вторник, 10 февруари 2009 г.
Across
Чудно, чудно леко и бързо тече времето. Тези дни не ми се иска да го спирам. Следвам извивките му. За един приятел казах „като неспокойна лодка в спокойни води“.
Малко неща притежаваме, още по-малко от тях са лични. Думите отлитат, изборите изгубват значение... Сега дори разстоянията ми се струват взаимни... Подариха ми разходка, картина, цветове и кактус.
неделя, 8 февруари 2009 г.
Дори картина
четвъртък, 5 февруари 2009 г.
На късо
вторник, 3 февруари 2009 г.
Хайго
Вчера слушахме Хайгашот Агасян (Хайго) в Столична библиотека, защото отново всеки понеделник има събирания на поети с китари.
Това е най-хубавият глас с китара, който съм чувал на живо – а човекът, един такъв... светъл, благ и добър, много усмихнат и много летящ. Пее от сърце и ти дава от своята обич. И всички му отговарят. И той не спира нито със сериозните, нито с детските песни.
Казва едно стихче:
Дявол знае кога,
ей така, изведнъж,
днес си още момче,
утре вече си мъж.
Но какво от това,
че си мъж по лице -
ти си мъж по лице,
а момче по сърце!
(Н. Йорданов)
понеделник, 2 февруари 2009 г.
Праг
Прочетох едно писмо. Прочетох го няколко пъти. Не че имах време.
Как всичко се нарежда! Колко е чудно, малко объркано, но и просто!
Някои съмнения остават, а мечтите - неудържими. Онова, за което мечтаем - недостижимо.
Особено ако сърцето е праг, а през него прекрачват напред-назад, близки и далечни - нали е праг...
Абонамент за:
Публикации (Atom)